VELEBIT
Park prirode Velebit obuhvaća najveći dio masiva planine Velebit i dolinu krške rijeke Zrmanje i površinom je najveće zaštićeno područje u Hrvatskoj.
Dijelovi planine zaštićeni su i kao nacionalni parkovi: Paklenica i Sjeverni Velebit.
Među endemskim vrstama ističe se glasovita velebitska degenija. Na području Velebita se gnijezdi velik broj različitih vrsta ptica, a od sisavaca svakako treba spomenuti dvije u Europi ugrožene vrste: smeđi medvjed i vuk.
Park prirode Velebit najznačajnije je endemsko čvorište flore i kopnene faune u Hrvatskoj. Na Velebitu su zabilježene 1854 biljne svojte, od kojih je 79 endema. Baš zbog toga, prostor se nerijetko naziva i „centrom endemizma“.
Najpoznatija među endemima svakako je velebitska degenija, ali ljepotom ne zaostaju ni hrvatska sibireja, velebitski zvončić, prozorski zvončić, kitajbelov jaglac ili velebitski klinčić.
Park prirode Velebit ima i svoju posebnu, podzemnu priču. Uzbudljivo je zamijeniti danje svjetlo špiljskim, nadzemne pejzaže podzemnima. Cerovačke su špilje najveće u Hrvatskoj. Kompleks se sastoji od 3 špilje, Donje, Srednje i Gornje, a istraženo je 5,5 kilometara.
U špiljama vrijedi pravilo „gledaj, ali ne diraj“. Neprocjenjiva i nenadoknadiva šteta nastala bi ako bi se nemarom uništilo sigu koju je priroda izgradila strpljivim konstantnim kapanjem vode tijekom tisuća godina.